Легалізація грального бізнесу в Україні: всі за і проти

Уже кілька років в Україні на слуху питання про легалізацію грального бізнесу. Як відомо він вже під забороною 7 років.
 В ексклюзивному інтерв'ю президент Української Асоціації Ігрової Індустрії Ірина Сергієнко розповідає про плани УАІІ і перспективи легалізації грального бізнесу в Україні.

Як прийшла ідея створити асоціацію?

Сама ідея виникла десь на початку минулого року, але думаю, що визрівала довше. Всі учасники нашої організації вже не перший рік, так чи інакше, залучені в роботу по розробці законодавчих ініціатив, спрямованих на легалізацію грального бізнесу в Україні, глибоко розуміють специфіку українського грального ринку, його проблеми і перспективи. Також присутній ясне розуміння того, які перешкоди гальмують цей процес протягом багатьох років. І якщо говорити глобально, то ключовим критерієм успіху цього процесу, є, по-перше, консолідація зусиль усіх зацікавлених сторін, по-друге, виведення діалогу між державою, бізнесом і громадськістю в публічну площину, по-третє, активну участь в цьому процесі незалежних експертів, для того, щоб цей діалог не став черговий «популістською грою з громадською думкою». Саме такий консолідуючою, і в той же час, експертним майданчиком, повинна стати Українська Асоціація Ігрової Індустрії.

Які цілі асоціації?

 На сьогодні, мета номер один, однозначно, врегулювання ігрової індустрії з урахуванням кращих світових практик та досвіду в Україні. Але потрібно усвідомлювати, що легалізація - це не чарівний ключик - це тільки початок тривалого відновно періоду. Локальним операторам, травмованим ситуацією 2009 року і втратили довіру до держави, має бути повернутися працювати в легальне поле і конкурувати з іноземними операторами - це складне завдання. Іноземним операторам доведеться увійти на чужу територію і конкурувати з операторами, які багато років працювали в «чорну» або в «сіру» за своїми неписаними правилами. А державі - швидко впровадити ефективні механізми взаємодії та контролю за бізнесом. Гравці теж можуть зіткнутися зі змінами.

Без консолідуючих майданчиків і спільного вирішення проблем, які по ходу прогнозовано будуть виникати, пережити цей процес успішно буде дуже важко. Так що, легалізація - це не фініш. Це старт.

Якими способами ви збираєтеся досягти ваших цілей?

Законними і цивілізованими, з урахуванням специфіки їх застосування в українських реаліях. А якщо серйозно, то виходячи з мети номер один, плануємо і далі брати участь в розробці законодавчих ініціатив, спрямованих на врегулювання геймінг-індустрії, надавати експертну підтримку, як розробникам, так і бізнесу, проводити і брати участь в заходах, спрямованих на обговорення концептуально значущих питань для ефективного врегулювання ринку і вироблення оптимальних рішень. Важливим напрямком роботи також вважаю публічне висвітлення цього процесу, з метою інформування всіх зацікавлених сторін про роботу, яка ведеться в цьому напрямку, а також переконання влади і громадськості в необхідності врегулювання ринку гральної індустрії прозоро і коректно, а також роз'яснення значущості даного питання для країни.

Які плюси і мінуси легалізації грального бізнесу в Україні?

 Чесно кажучи, про мінуси мені невідомо. І я не лукавлю. Хоча, якщо задуматися, то для корупційної системи, безумовно, це обернеться величезним «мінусом» в дохідній частині, також, можливо, не всі локальні оператори зрадіють необхідності працювати в умовах здорової конкуренції з іноземними операторами на легальному, контрольованому ринку.

В основному ж бачу тільки плюси:

1) Мільярди гривень додаткових бюджетних надходжень;

2) Виведення з тіні величезної капіталу;

3) Приплив іноземних інвестицій. До українського ринку проявляється величезний інтерес;

4) Потужний поштовх для відродження і розвитку суміжних галузей економіки: готельний бізнес, туризм, іподромна галузь, конярство, ринок нерухомості, сфера консалтингу та IT -разработок;

5) Впровадження реальних механізмів захисту прав гравців - споживачів, по суті, ринку гральних послуг. На сьогодні, гравець абсолютно безправний і незахищений. Бізнес благополучно і відкрито працює і розвивається, а людей ніхто не захищає.

6) Блокування потужного каналу підживлення життєдіяльності корупційної системи України;

7) Виконання зобов'язань України перед Європейським співтовариством щодо необхідності впровадження ефективних механізмів боротьби з відмиванням грошей, і щодо врегулювання ринку азартних ігор;

8) Створення не менше 10000 додаткових робочих місць.

Але все це може стати реальністю, якщо ринок буде врегульовано з урахуванням кращих світових практик, при широкому залученні експертів, участь у діалозі всіх зацікавлених сторін (локальних операторів, потенційних зарубіжних інвесторів), громадськості, гравців. Для цього робота по врегулюванню ринку повинна вестися в режимі відкритого публічного діалогу ,щоб жоден представник корупційної системи не допустив навіть думки про те, що можна тихенько розробити проект закону під себе і товаришів, купити голоси і продавити чергову «мерзенну інсценуацію». Такий сценарій пройшов в 2012 році. Ми не повинні повторити цей ганебний досвід.


Якщо гральний бізнес легалізують, які ваші подальші дії?

Як я вже сказала, легалізація - це не фініш, це - старт. І, насправді, основна робота почнеться тільки потім. Дуже сподіваюся, що до того часу Українська Асоціація Ігрової Індустрії стане консолідованим авторитетним майданчиком, яка зможе внести істотний внесок у становлення і розвиток в Україні здорового і стабільного ринку ігрової індустрії. Але давайте вирішувати питання в міру їх надходження.

Хто підтримує асоціацію?

 Експертну та інформаційну підтримку надають, як представники місцевого ринку, так і потенційні іноземні інвестори. Цінуємо підтримку дружньо налаштованих локальних і зарубіжних організацій, ЗМІ, а також експертів.

Що стосується матеріальної сторони питання, то на сьогодні, Асоціація існує, в основному, за рахунок внесків засновників, членів організації, і за підтримки окремих експертів. Ми не представляємо інтереси окремих компаній або людей, відповідно, у нас немає конкретного джерела фінансування. Проте, фінансове партнерство, як опція існує. Для активної роботи потрібні кошти. Думаю, що це не для кого не секрет.

На даний момент питання про легалізацію грального бізнесу в Україні в залишається відкритим. І ми повністю згодні з Іриною, що він вимагає коректного і негайного врегулювання.

16.02.2017