І. Обґрунтування необхідності пропозицій
Букмекерські ставки на спортивні змагання є загальновідомим джерелом ризику для чесності спорту, оскільки в окремих випадках можуть слугувати засобом протиправного випливу на результати спортивних змагань.
З метою протидії цьому негативному явищу був прийнятий Закон України «Про запобігання впливу корупційних правопорушень на результати офіційних спортивних змагань» від 03 листопада 2015 р. № 743-VIII.
Також Україна підписала Конвенцію Ради Європи проти маніпулювання спортивними змаганнями 2014 р. (далі – «Маколінська конвенція»), яка набула чинності, в тому числі для України, з 01 вересня 2019 року.
У цьому зв’язку в рамках доопрацювання законопроекту про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор пропонується:
1) узгодити положення законопроекту з вимогами Закону України «Про запобігання впливу корупційних правопорушень на результати офіційних спортивних змагань»,
2) включити в законопроект положення, що дозволяють забезпечити повне виконання Україною міжнародно-правових зобов’язань за Маколінською конвенцією в частині правового регулювання букмекерських ставок на спортивні змагання.
ІІ. Пропозиції до проекту Закону України «Про державне регулювання діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор» (реєстр. № 2285-д)
Чинна редакція законопроекту № 2285-д | Пропоновані зміни |
Стаття 1. Визначення термінів | Стаття 1. Визначення термінів … 2. У цьому Законі терміни «допоміжний спортивний персонал», «офіційне спортивне змагання», «посадова особа у сфері спорту», «ставки на спорт», «незаконні ставки на спорт», «нестандарті ставки на спорт», «підозрілі ставки на спорт», «протиправний вплив на результати офіційного спортивного змагання», «спортивна організація» вживаються в значенні, визначеному в Законі України «Про запобігання впливу корупційних правопорушень на результати офіційних спортивних змагань». |
Стаття 4. Мета і принципи державної політики у сфері організації та проведення азартних ігор … 2. Принципами державної політики у сфері організації та проведення азартних ігор є: … 7) заборона протиправного впливу на проведення спортивних подій та їх результат; |
Стаття 4. Мета і принципи державної політики у сфері організації та проведення азартних ігор … 2. Принципами державної політики у сфері організації та проведення азартних ігор є: … 7) заборона протиправного впливу ставок на спорт на результати та проведення офіційних спортивних змагань та інших спортивних подій; |
Стаття 6. Державне регулювання діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор … 12. Голова Уповноваженого органу: … 3) представляє Уповноважений орган у відносинах із державними органами інших держав з питань нагляду за ринком азартних ігор, міжнародними організаціями; … |
Стаття 6. Державне регулювання діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор … 12. Голова Уповноваженого органу: … 3) представляє Уповноважений орган у відносинах із державними органами інших держав з питань нагляду за ринком азартних ігор, міжнародними організаціями, в тому числі в рамках міжнародної співпраці за Конвенцією Ради Європи проти маніпулювання спортивними змаганнями від 18 вересня 2014 року; … |
Стаття 7. Повноваження Уповноваженого органу 1. У сфері реалізації державної політики у сфері організації і проведення азартних ігор Уповноважений орган має такі повноваження: … 29) встановлює вимоги до системи онлайн моніторингу, розробляє та затверджує порядок функціонування системи онлайн моніторингу; 30) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. |
Стаття 7. Повноваження Уповноваженого органу 1. У сфері реалізації державної політики у сфері організації і проведення азартних ігор Уповноважений орган має такі повноваження: … 28-1) застосовує заходи по боротьбі з протиправним впливом ставок на спорт на результати офіційних спортивних змагань, зокрема ухвалює рішення про заборону прийняття ставок на спортивну подію, щодо якої здійснено незаконні, нестандарті або підозрілі ставки на спорт, звертається до уповноважених правоохоронних органів та відповідних спортивних організацій із вимогою здійснити розслідування протиправного впливу на результати офіційних спортивних змагань; 29) встановлює вимоги до системи онлайн моніторингу, розробляє та затверджує порядок функціонування системи онлайн моніторингу; 30) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. |
Стаття 8. Державний нагляд (контроль) за ринком азартних ігор 1. Державний нагляд за ринком азартних ігор здійснюється шляхом: … 3) контролю за додержанням організаторами азартних ігор законодавства, стандартів та інших нормативних документів у сфері азартних ігор; |
Стаття 8. Державний нагляд (контроль) за ринком азартних ігор 1. Державний нагляд за ринком азартних ігор здійснюється шляхом: … 3) контролю за додержанням організаторами азартних ігор законодавства, стандартів та інших нормативних документів у сфері азартних ігор та законодавства про боротьбу з протиправним впливом на результати офіційних спортивних змагань; |
Стаття 13. Завдання та функції системи онлайн моніторингу 1. Завданнями системи онлайн моніторингу є: … 2) онлайн моніторинг дотримання організаторами азартних ігор законодавства про запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню терористичної діяльності; |
Стаття 13. Завдання та функції системи онлайн моніторингу 1. Завданнями системи онлайн моніторингу є: … 2) онлайн моніторинг дотримання організаторами азартних ігор законодавства про запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню терористичної діяльності, а також законодавства про боротьбу з протиправним впливом на результати офіційних спортивних змагань; |
Стаття 16. Обов’язки організатора азартних ігор 1. У своїй діяльності організатор азартних ігор зобов’язаний: … 4) не здійснювати дій, які можуть мати вплив на результати азартних ігор (зазначені обмеження не стосуються публічного оголошення та виплати додаткової грошової винагороди спортсменам, які беруть участь у національних або міжнародних змаганнях; Олімпійських або Паралімпійських іграх); |
Стаття 16. Обов’язки організатора азартних ігор 1. У своїй діяльності організатор азартних ігор зобов’язаний: … 4) не здійснювати дій, які можуть мати вплив на результати азартних ігор або протиправний вплив на результати офіційних спортивних змагань (зазначені обмеження не стосуються публічного оголошення та виплати додаткової грошової винагороди спортсменам, які беруть участь у національних або міжнародних змаганнях; Олімпійських або Паралімпійських іграх); |
Стаття 33. Організація та проведення букмекерської діяльності … 5. Забороняється прийом ставок на події, які мають ознаки посягання на державний суверенітет і територіальну цілісність України, морально-етичні норми суспільства, конституційні права громадян. |
Стаття 33. Організація та проведення букмекерської діяльності … 5. Забороняється прийом ставок на: 1) події, які мають ознаки посягання на державний суверенітет і територіальну цілісність України, морально-етичні норми суспільства, конституційні права громадян; 2) спортивні події, які призначені для осіб віком до 18 років; 3) спортивні події, прийом ставок на які заборонено рішенням Уповноваженого органу, що було прийняте з метою протидії протиправному впливу ставок на спорт на результати офіційних спортивних змагань. |
Стаття 35. Обов’язки організатора букмекерської діяльності 1. У своїй діяльності організатор букмекерської діяльності зобов’язаний: … 2) утримуватися від дій, які можуть мати вплив на результати парі (зазначені обмеження не застосовуються щодо публічного оголошення та виплати додаткової грошової винагороди спортсменам, які приймають участь у національних або міжнародних змаганнях, Олімпійських або Параолімпійських іграх); … 4) виконувати інші обов’язки, передбачені цим Законом та законодавством України про азартні ігри. |
Стаття 35. Обов’язки організатора букмекерської діяльності 1. У своїй діяльності організатор букмекерської діяльності зобов’язаний: … 2) утримуватися від дій, які можуть мати вплив на результати парі або протиправний вплив на результати офіційних спортивних змагань (зазначені обмеження не застосовуються щодо публічного оголошення та виплати додаткової грошової винагороди спортсменам, які приймають участь у національних або міжнародних змаганнях, Олімпійських або Параолімпійських іграх); … 4) вживати заходів з протидії протиправному впливу ставок на спорт на результати офіційних спортивних змагань, зокрема повідомляти Уповноважений орган про спортивні події, відносно яких виникла обґрунтована підозра у здійснені гравцями незаконних, нестандартних або підозрілих ставок на спорт; 5) виконувати інші обов’язки, передбачені цим Законом та законодавством України про азартні ігри. |
Стаття 36. Обмеження, які можуть бути застосовані організатором букмекерської діяльності 1. Організатор букмекерської діяльності, з дотриманням вимог цього Закону, правил участі у букмекерському парі або парі тоталізатора (правила парі) організатора букмекерської діяльності, правил парі, має право застосовувати такі обмеження у відносинах з гравцями та/або відвідувачами: 1) за необхідності вилучити подію з лінії подій з обов’язковим поверненням зроблених гравцями ставок; 2) відмовити у здійсненні виплат виграшів (призів) особі, яка не є гравцем та не має права отримання такого виграшу або ставки; 3) заборонити або обмежити доступ гравцю або відвідувачу до букмекерського пункту або онлайн системи, якщо така особа порушує громадський порядок, перешкоджає укладенню парі, здійсненню ставок, або відносно якої є обґрунтована підозра у застосуванні методів, технологій, програм, прийомів, які можуть вплинути на результати виграшу, або яка перешкоджає здійсненню виплат виграшів, порушує правила участі у букмекерському парі або парі тоталізатора (правила парі), ображає честь і гідність відвідувачів, учасників, представників організатора букмекерської діяльності, третіх осіб, відмовляється від пред’явлення документа, який дає можливість достовірно встановити її вік, або вчиняє інші дії, які перешкоджають нормальній діяльності організатора букмекерської діяльності. |
Стаття 36. Обмеження, які можуть бути застосовані організатором букмекерської діяльності 1. Організатор букмекерської діяльності, з дотриманням вимог цього Закону, правил участі у букмекерському парі або парі тоталізатора (правила парі) організатора букмекерської діяльності, правил парі, має право застосовувати такі обмеження у відносинах з гравцями та/або відвідувачами: 1) за необхідності вилучити подію з лінії подій з обов’язковим поверненням зроблених гравцями ставок; 2) відмовити у здійсненні виплат виграшів (призів) особі, яка не є гравцем та не має права отримання такого виграшу або ставки; 3) заборонити або обмежити доступ гравцю або відвідувачу до букмекерського пункту або онлайн системи, якщо така особа порушує громадський порядок, перешкоджає укладенню парі, здійсненню ставок, або відносно якої є обґрунтована підозра у застосуванні методів, технологій, програм, прийомів, які можуть вплинути на результати виграшу, або відносно якої є обґрунтована підозра у здійсненні незаконної, нестандартної або підозрілої ставки на спорт, або яка перешкоджає здійсненню виплат виграшів, порушує правила участі у букмекерському парі або парі тоталізатора (правила парі), ображає честь і гідність відвідувачів, учасників, представників організатора букмекерської діяльності, третіх осіб, відмовляється від пред’явлення документа, який дає можливість достовірно встановити її вік, або вчиняє інші дії, які перешкоджають нормальній діяльності організатора букмекерської діяльності; 4) вилучити з лінії подій спортивну подію, відносно якої є обґрунтована підозра у здійснені незаконних, нестандартних або підозрілих ставок на спорт, а також тимчасово, до завершення офіційного розслідування відповідними уповноваженими органами державної влади та спортивними організаціями протиправного впливу ставок на спорт на результати офіційних спортивних змагань, відмовити гравцям у поверненні зроблених ними відповідних ставок на спорт та відмовити у здійсненні виплат виграшів (призів) особам, що зробили такі ставки на спорт. |
Розділ ХII ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ … 10. Внести зміни до таких законодавчих актів України: … |
Розділ ХII ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ … 10. Внести зміни до таких законодавчих актів України: … 9) у Законі України “Про запобігання впливу корупційних правопорушень на результати офіційних спортивних змагань” (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2015, № 51, ст.472): 1) абзац дванадцятий статті 1 викласти в такій редакції: «ставки на спорт – будь-яке парі із залученням грошових ставок в очікуванні виграшу у грошовому вираженні з урахуванням майбутнього і невизначеного перебігу подій, пов’язаних з офіційним спортивним змаганням та його результатами. Зокрема: – «незаконні ставки на спорт» означає будь-яку діяльність, пов’язану зі ставками на спорт, тип або організатор (оператор) яких не дозволяється згідно із чинним законодавством місця розташування гравця, що робить таку ставку на спорт; – «нестандартні ставки на спорт» означає будь-яку діяльність, пов’язану зі ставками на спорт, яка суперечить звичайним або очікуваним моделям на ринку певних ставок на спорт, або яка стосується ставок на офіційне спортивне змагання, перебіг якого має незвичайний характер; – «підозрілі ставки на спорт» означає будь-яку діяльність, пов’язану зі ставками на спорт, яка, за наявності надійних і достовірних доказів, виглядає пов’язаною із протиправним впливом на результати офіційних спортивних змагань, яких стосуються такі ставки на спорт.» 2) Доповнити частину 1 статті 9 новим пунктом 5 такого змісту: «5) Комісія з розвитку та регулювання азартних ігор, яка здійснює заходи з протидії протиправному впливу ставок на спорт на результати офіційних спортивних змагань в межах своєї компетенції відповідно до Закону України «Про державне регулювання діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор»; 6) Українська національна платформа протидії маніпулюванню спортивними змаганнями, яка здійснює протидію протиправному впливу на результати офіційних спортивних змагань відповідно до положень Конвенції Ради Європи проти маніпулювання спортивними змаганнями від 18 вересня 2014 року.». 3) Доповнити статтю 9 новою частиною 2 такого змісту: «2. Українська національна платформа протидії маніпулюванню спортивними змаганнями створюється Кабінетом Міністрів України. Українська національна платформа протидії маніпулюванню спортивними змаганнями складається з 9 делегатів, при цьому принаймні два делегати представлять кожну групу суб’єктів протидії корупційним правопорушенням, що впливають на результати офіційних спортивних змагань, які визначені в пунктах 1-5 частини 1 цієї статті. Положення про Українську національну платформа протидії маніпулюванню спортивними змаганнями затверджує Кабінет Міністрів України.» |